Pomoć i kontakt

Izravno nas kontaktirajte!

Imate li pitanja o našim uslugama i proizvodima? Potrebna vam je pomoć?

Usluga odmah
+49 800 77 12345

Pon - Pet

8:00 - 18:00

Sub

8:00 - 13:00

Nedjelje i državni praznici su isključeni

Ili možda ne baš tako izravno?

Kontaktirajte nas
Mogućnosti kontakta
Pomoć i podrška izravno na licu mjesta
Pronađite najbližu poslovnicu

Esc

Esc

12.03.2024

Bijelo zlato iz Ochsenfurta

Lider na europskom tržištu, Südzucker AG, već 150 godina čini nam život malo slađim.

  • Kemija

Godinama dostupan samo bogatima i moćnima, šećer je imao status “bijelog zlata” sve do 19. stoljeća. Nije bio pristupačan za sve razine društva sve do uvođenja industrijskih postrojenja za ekstrakciju šećera. Lider na europskom tržištu, Südzucker AG, već 150 godina čini nam život malo slađim. Procesi koji su se prije izvodili ručno sada se obavljaju pomoću hidrauličkih sustava.

 

U Ochsenfurtu, na obalama rijeke Majne, nalazi se jedna od devet tvornica šećera u vlasništvu Südzucker AG u Njemačkoj. Tvornica u Ochsenfurtu osnovana je 1951. godine – prva nova tvornica izgrađena nakon 1945. godine. Neke zgrade i dijelovi sustava iz tog vremena još su uvijek tu, čak se i dalje koriste. S druge strane, većina opreme koja se koristi za proizvodnju šećera je vrlo moderna, pošto je najnovija tehnologija ključna kako bi se osiguralo da se golema potražnja za šećerom može zadovoljiti.

Više od 100 dana sezone

Šećer se proizvodi iz šećerne repe. Budući da se šećer može žeti samo jednom godišnje, proizvodnja šećera je sezonski posao. Sezona traje 100 dana u godini – od rujna do siječnja. Ovo je izraz koji se koristi za razdoblje tijekom kojeg se ekstrahira šećer. Tijekom tog razdoblja, 15.000 tona repe dnevno se prerađuje u šećer u Ochsenfurtu. Tijekom sezone 600 kamiona natovarenih repom svakodnevno vozi u krug tvornice.

Sve je u sadržaju šećera

Šećernu repu za tvornicu uzgaja 4.400 farmera na oko 62.270 hektara zemlje. Slivno područje tvornice proteže se od rijeke Rhön na sjeveru do šireg okruga Nürnberg na jugu, te od parka Steigerwald na istoku do Spessarta na zapadu. Iz svake isporuke šećerne repe uzimaju se uzorci koji se analiziraju na sadržaj šećera i drugih važnih tvari. Utvrđuje se i koliko se zemlje još drži na repi. Ova analiza također služi kao osnova za određivanje cijene repe. Repa se istovaruje, a nakon temeljitog pranja transportira se ravno u preradu ili skladište.

Od repe do šalice za kavu

Repa se nareže na tanke trakice, prethodno zagrije u velikom bubnju i šalje u toranj za ekstrakciju. Voda od 70° C prolijeva se kroz uređaj kako bi se ekstrahirao šećer iz stanica repe i proizveo sirovi sok. Iskorištene trake repe suše se pomoću hidrauličkih pužnih preša i vrućeg zraka. Prirodno vapno i ugljični dioksid se obnavljaju u peći za pečenje vapna i dodaju sirovom soku jedan za drugim. Na taj se način vežu i talože nešećerne tvari. Ono što ostaje je bistra, rijetka tekućina koja sadrži oko 16 posto šećera. Rijetka tekućina se koncentrira u nekoliko stupnjeva zagrijavanja dok ne ostane gusti, zlatno-smeđi sok. Sada je sadržaj šećera 72 posto.

Kristalizacija

U sljedećem koraku gusti sok se “kuha” dok se ne stvore kristali. Kristali se centrifugiraju kako bi se odvojio sirup od kristala. Posljednji ostaci sirupa ispiru se vrućom vodom. Na kraju ovog procesa, preostali kristali šećera bistri su poput stakla, ali lome svjetlost i izgledaju snježnobijeli. Taj se šećer zatim otapa i rekristalizira kako bi se dobio rafinirani šećer – šećer najveće čistoće.

Daljnja obrada i održivost

Gotov šećer se suši, hladi i skladišti u silosima za šećer. Više od 80% šećera otprema se u prerađivačku industriju za upotrebu u proizvodnji slastica, pića ili pekarskih proizvoda. Gotovo 20% pretvara se u razne vrste domaćeg šećera i pakira. Svi nusproizvodi procesa vraćaju se u prirodni ciklus: prešani komadići šećerne repe koriste se kao stočna hrana; melasa se koristi u industriji kvasca ili miješane stočne hrane. Vapno koje je nusproizvod pročišćavanja soka izvrsno je biološko gnojivo. Tlo koje se na početku procesa ispere tretira se i ponovno razbacuje po poljima.

Od brtve do metalnog crijeva

Vrijeme između dvije sezone nije posvećeno besposličarenju za zaposlenike Südzuckera. Sasvim suprotno, ovo vrijeme služi za održavanje i servisiranje strojeva i opreme te za planiranje i provedbu investicija. Za osoblje poslovnice HANSA‑FLEX-a u Würzburgu, vrijeme je kada se svi hidraulični sustavi, crijeva i komponente moraju provjeriti i, ako je potrebno, zamijeniti bez prekidanja tekućih operacija. Südzucker koristi asortiman HANSA‑FLEX-a kroz cijeli proizvodni proces. Od preša za punjenje, preša za zemlju, centrifuga i građevinskih strojeva do viličara – brtve, crijeva, hidrauličke komponente i metalna crijeva tvrtke HANSA‑FLEX mogu se pronaći posvuda.

Šećer u rekordnom roku

Uz modernu tehnologiju i stručnost zaposlenika u Südzucker AG, proizvodnja šećera ne traje dugo. Kad biste mjerili vrijeme potrebno za proizvodnju svjetlucavih bijelih kristala šećera iz repe koja je upravo dopremljena s polja u tvornicu, iznenadili biste se: u prosjeku je potrebno manje od osam sati. U 2009. godini zajednička proizvodnja šećera u 29 tvornica šećera i tri rafinerije u Europi iznosila je 4,8 milijuna tona. Za njegovu proizvodnju preradi se gotovo 30 milijuna tona šećerne repe. Sukladno tome, 17.500 zaposlenika korporacije ostvarilo je prihod od 5,7 milijardi eura godišnje.

Uz ovakve brojke, jasno je koliko bi katastrofalan bio kvar stroja tijekom sezone. Tako se vrijeme izvan sezone koristi za iznimno temeljito održavanje. Ako se na stroju tijekom sezone pojavi greška, voditelji radionica u Südzuckeru znaju da će HANSA‑FLEX-ov mobilni Rapid Hydraulic Service biti tu dvostruko brže.

Saznajte više

  • Jako sočno!

    Njemačkoj su dobro poznati ukusni voćni sokovi pod nazivom „beckers bester“.
    Saznaj više
  • Ali sa kremom molim!

    Slatki deserti i specijalizirani jogurti iz Campine ono su za čim sladokusci posežu tijekom dana.
    Saznaj više
  • Velika očekivanja

    Jedan od najvećih budućih projekata Berlina - moderan urbani razvoj koji kombinira radne, istraživačke i stambene objekte stvara se na približno 70 hektara Siemensove industrijske lokacije u Berlin-Spandau.
    Saznaj više