Pregledi akumulatora su obavezni
Akumulatori spadaju među sustave koje zakon treba nadzirati i stoga ih mora redovito provjeravati obučeno stručno osoblje koje je službeno ovlašteno u skladu sa Zakonom o industrijskoj sigurnosti (BetrSichV). Osim toga, mora se izraditi sigurnosna procjena (procjena rizika) kako bi se osigurao siguran rad strojeva i sustava s ugrađenim hidrauličkim akumulatorima.
Pregled hidrauličkih akumulatora od strane službeno ovlaštenih osoba
U HANSA‑FLEX-u, velik broj zaposlenika kvalificiran je kao kompetentna osoba za tlačnu opremu. Kao stručnjaci za fluidnu tehnologiju, također imaju bogato iskustvo s akumulatorima, daju stručne savjete o svim pitanjima i uvijek su Vam spremni pomoći. HANSA‑FLEX svojim kupcima nudi sljedeće usluge:
- Izvođenje periodičnih pregleda
- Podrška u izradi procjene rizika
- Dokumentiranje rezultata pregleda u skladu s BetrSichV
Prednosti HANSA-FLEX usluga
S HANSA‑FLEX-om, vodećim stručnjacima u tehnologiji fluida, uz sebe uvijek imate iskusnog partnera u tehnologiji tlačne opreme.
Kvalificirano stručno osoblje
Preglede obavljaju službeno ovlaštene osobe (TRBS 1203 br. 3.2 i br. 2).
Nema kompromisa po pitanju sigurnosti
Osigurajte usklađenost sa svim zahtjevima Zakona o industrijskoj sigurnosti.
Sveobuhvatna podrška
Podržavamo Vas u pripremi procjena rizika i Vaših planova za inspekciju i testiranje.
Savjeti stručnjaka
Naši stručnjaci savjetuju Vas o izboru, dizajnu i radu Vašeg sustava akumulatora.
Klasifikacija akumulatora
Opseg pregleda ovisi o kategoriji akumulatora. Hidraulički akumulatori dijele se na sustave koje je potrebno nadzirati i sustave koje nije potrebno nadzirati u skladu s Europskom direktivom za tlačnu opremu
Veliki akumulatori s radnim tlakom većim od 1 bara
Svi hidrospremnici s volumenom plina većim od 10 litara smatraju se objektima podložnim nadzoru i podliježu posebnim obvezama provjere prilikom puštanja u pogon, kao i redovitim pregledima sukladno Uredbi o sigurnosti na radu (BetrSichV). Prihvat nakon instalacije kao i svi ponavljajući pregledi tih spremnika pod tlakom smiju se obavljati samo od strane stručnjaka ovlaštene nadzorne institucije (ZÜS) ili tvrtke ovlaštene od strane istih kao što su TÜV ili DEKRA. Rokovi ponavljajućih pregleda određuju se na temelju sigurnosne procjene i moraju biti postavljeni najkasnije 6 mjeseci nakon puštanja u pogon i provjereni od strane ZÜS-a.
Srednji akumulatori s radnim tlakom ne većim od 1 bara
Hidropneumatski spremnici s volumenom plina između 1 i 10 litara moraju biti pregledani kako prije puštanja u pogon tako i u redovitim intervalima. Svi pregledi moraju biti obavljeni od strane ovlaštene osobe za opasnosti od tlaka (TRBS 1203 br. 3.2).
Rokove provjera određuje operater na temelju informacija koje je osigurao proizvođač, načina rada i vlastitog iskustva. Propisani intervali provjera navedeni u Uredbi o sigurnosti na radu (BetrSichV) služe samo kao orijentacija.Mali akumulatori s radnim tlakom ne većim od 0,5 bara
Spremnici pod tlakom s volumenom plina između 0,1 l i 1 l klasificiraju se kao neovisni o nadzoru pod tlakom i smatraju se radnim sredstvima u smislu Uredbe o sigurnosti na radu (BetrSichV).
Pregled prije puštanja u pogon nije propisan, međutim, operater mora utvrditi odgovarajuće sigurnosne mjere prema izrađenoj procjeni opasnosti. To uključuje i provođenje ponovljenog pregleda prema §10 Uredbi o sigurnosti na radu (BetrSichV) od strane ovlaštene osobe za opasnosti od tlaka sukladno TRBS 1203 br. 2.
Stručni savjet
Neispravan mijeh ukazuje na prevelik ili premali tlak plina u hidrauličnom sustavu. HANSA‑FLEX stručnjaci uvijek će Vas rado savjetovati.
„Odnos između radnog tlaka sustava i tlaka punjenja plina u akumulatoru mora biti unutar raspona koji je odredio proizvođač. Prevelika razlika tlaka ili velike fluktuacije tlaka mogu dovesti do oštećenja membrane ili mijeha”
Voditelj proizvoda u HANSA‑FLEX-u
Intervali pregleda za sustave akumulatora
Intervali pregleda za sustave koje je potrebno nadzirati definirani su u Zakonu o industrijskoj sigurnosti (BetrSichV). Konačni parametar za ovu klasifikaciju je dopušteni radni tlak kojeg štiti sigurnosna oprema.
Postupak i opseg pregleda akumulatora
Pregled prije prve uporabe
Prije puštanja u pogon spremnika pod tlakom, uz provjeru tehničke ispravnosti, provjerava se prisutnost CE oznake, uputa za uporabu, identifikacijskog broja ovlaštene institucije i potrebne sigurnosne opreme. Ovisno o kategoriji spremnika pod tlakom, provjera se provodi od strane različitih tijela:
- Više od 10 litara volumena plina: Ovlašteno tijelo za nadzor (ZÜS)
- Do 10 litara volumena plina: Osoba ovlaštena za opasnosti od tlaka prema TRBS 1203 br. 3.2
- Manje od 1 litra volumena plina: Osoba ovlaštena prema TRBS 1203 br. 2
Periodični pregledi
U okviru redovitih pregleda osigurava se prisutnost CE oznake i uputa za uporabu, kao i provjera da li je oprema sa sigurnosnim funkcijama i dalje prisutna, funkcionalna i ispravno podešena. Također se provjerava jesu li uvjeti za sljedeći interval pregleda još uvijek ispravni. Sljedeći dokumenti bi trebali biti spremni za pregled:
- Upute za uporabu i procjena opasnosti
- Svi dokumenti proizvođača hidrauličnog spremnika
- Radni dokumenti pregleda prilikom puštanja u pogon
Obuka i seminari o akumulatorima u hidrauličkim sustavima
U suradnji s Međunarodnom hidrauličkom akademijom (IHA), HANSA‑FLEX održava seminare za instalatere i osoblje za održavanje akumulatora. Stručnjaci prenose svoje stručno znanje o sigurnom radu, pravilnom punjenju i popravku akumulatora.
Izvanredni pregledi u tijeku servisiranja i održavanja
- Radni tlak
- Zamjena akumulatora
- Promjena mjesta korištenja
- Popravak
- Oprema u skladištu
- Item 1
Promjena radnog tlaka
Promjena radnog tlaka kod spremnika pod tlakom uvijek utječe na sigurnost cijelog sustava ili stroja. Stoga je, u sklopu prilagodbe radnog tlaka, ponovno potrebno provesti pregled prije puštanja u rad. Ovaj pregled mora obaviti osposobljena osoba ili ovlaštena nadzorna tijela (ZÜS), ovisno o kategoriji hidrauličnog spremnika.
- Item 1
Zamjena identičnih hidrauličnih spremnika
Kod zamjene hidrauličnog spremnika u stroju ili sustavu s identičnim akumulatorom, nije potrebno novo odobrenje od strane ovlaštenog nadzornog tijela (ZÜS) ili osobe ovlaštene za obavljanje poslova ispitivanja. Rok do prvog ponovljenog pregleda počinje teći od trenutka puštanja u rad novog hidrauličnog spremnika u skladu s već određenim intervalima pregleda.
- Item 1
Novo postavljanje mjesta
Ako se mjesto postavljanja spremnika pod tlakom promijeni, na primjer, prilikom ugradnje u drugi stroj, provjera prije puštanja u pogon nije potrebna samo pod određenim uvjetima:
- Već provedeno testiranje prije puštanja u pogon na drugom mjestu
- Nema novog načina rada
- Nepromijenjeni uvjeti spajanja i oprema
- Nema posebnih zahtjeva za mjesto postavljanja
- Item 1
Poslovi održavanja
Nakon popravnih radova poput zamjene dijafragme, membrane ili brtvi, potrebno je provesti ponovnu provjeru hidrauličkog spremnika od strane odgovarajućeg stručnog osoblja. Ova se pravila primjenjuju na sve spremnike pod tlakom veće od 1 litre zapremine plina.
- Item 1
Skladištenje hidrauličkih spremnika
Prilikom skladištenja spremnika pod tlakom mogu se javiti oštećenja poput korozije na sigurnosnoj opremi ili znakovi starenja elastomera. Stoga je važno da cijeli hidraulički spremnik pregleda stručnjak prije ugradnje. Također je važno znati da se tijekom skladištenja ne produžuje rok za provjeru.
Sveobuhvatna usluga stručnjaka za fluidnu tehnologiju
HANSA‑FLEX je kompetentan partner za sve poslove potrebne za ugradnju i rad akumulatora.
- Savjeti za odabir i projektiranje akumulatora
- Prodaja akumulatora, pribora i setova za popravak
- Ugradnja akumulatora
- Održavanje i popravak od strane službeno ovlaštenih osoba
- Osposobljavanje i seminari o servisiranju i radu akumulatora
Ove teme također vas mogu zanimati
Pressure accumulators and associated systems
Safe and reliable operation of pressure accumulator systems depends on regular maintenance including checks on the filling level and pressure…
Saznajte višeAkumulatori
Akumulatori se koriste kao posude za kompenzaciju tlaka i uravnotežuju temperaturne promjene u volumenu i vršne pritiske u hidrauličkim sustavima.
Saznajte višeUpravljanje fluidima
Briga o ulju ključni je faktor u osiguravanju besprijekornog rada hidrauličkih sustava i postrojenja.
Saznajte više