Jedan od najvećih budućih projekata Berlina – moderan urbani razvoj koji kombinira radne, istraživačke i stambene objekte stvara se na približno 70 hektara Siemensove industrijske lokacije u Berlin-Spandau.
12.03.2024
Velika očekivanja
To je jedan od najvećih budućih projekata Berlina: u obliku Siemensstadta 2.0, moderan urbani razvoj koji kombinira radne, istraživačke i stambene objekte stvara se na približno 70 hektara Siemensove industrijske lokacije u Berlin-Spandau. Uz gradske proizvodne pogone, istraživačke centre i uredske prostore za etablirane tvrtke i startupove, planiraju se stanovi, studentske sobe i ostala infrastruktura. Dio postojećih zgrada će se zadržati, dok će se nekoliko proizvodnih lokacija morati ustupiti. Kao dio ovog projekta, tvrtka Siemens Energy povjerila je proizvodnju cijevi za svoje električne sklopne uređaje tvrtki HANSA‑FLEX.
Rasklopni uređaji se koriste npr. u transformatorskim stanicama gdje se visoki napon pretvara u niski. “Ova transformacija je neophodna jer se električna energija prenosi pod visokim naponom dugim transportnim rutama zbog manjeg gubitka snage, dok se krajnji potrošači opskrbljuju niskim naponom”, objašnjava Lars Wassermann, proizvodni inženjer i voditelj projekta u Siemens Energy. Zadatak prekidača je isključiti mrežu s napajanja u slučaju kvarova, kao što je preopterećenje ili kratki spoj. Počevši od ove godine, HANSA‑FLEX će isporučivati plinovode izrađene od bakra, mesinga i nehrđajućeg čelika s vanjskim promjerom od 6 do 22 mm i odgovarajućim spojnicama za više od 100 grupa komponenti koje se koriste u prekidačima te za prilagođena rješenja.
Za više od 100 sklopova koji se koriste u prekidačima, HANSA‑FLEX isporučuje plinske cijevi od bakra, mesinga i nehrđajućeg čelika vanjskog promjera od 6 do 22 mm, kao i odgovarajuće priključke.
Izolirano plinom
HANSA‑FLEX cjevovod ugrađen je u postolje jednopolnog ili tropolnog inkapsuliranog prekidača i tvori kontinuiranu plinsku komoru koja sadrži inertni plin sumpor heksafluorid (SF6). “Zbog svoje visoke električne stabilnosti i visoke toplinske vodljivosti, idealno je prikladan za izolaciju električnih vodiča”, objašnjava Wassermann. Osim toga, plin igra središnju ulogu u gašenju luka koji nastaje kada se strujni tok prekine. Budući da razmak između sklopnih kontakata tijekom procesa odvajanja još nije dovoljan za izolaciju, nakratko dolazi do preskoka napona, takozvanog ‘luka’. “Zbog principa samokompresije, strujanje plina se stvara u jedinicama prekidača kada se kontakti otvore”, tako Wassermann sažima proces koji je patentirao Siemens 1973. “To povećava dielektričnu čvrstoću u području otvora kontakta, tako da se luk gasi na kraćim udaljenostima nego što je npr. slučaj kod zračno izoliranih prekidača.”
Testiran za sigurnost
S naponima od 72,5 do 1.200 kV, sigurnost je glavni prioritet. Stoga Siemens Energy provodi sveobuhvatna tipska ispitivanja u kojima se prekidači kontinuirano prebacuju 10.000 puta, zaleđuju se ili zagrijavaju dovodom električne energije. Konačna kontrola kvalitete za svaki prekidač provodi se kao dio sveobuhvatnog rutinskog ispitivanja. Cijevi su također podvrgnute sveobuhvatnom testiranju: “Provodimo redovite rutinske testove kako bismo osigurali njihovu nepropusnost”, objašnjava Ralph Berge, voditelj projekata proizvodnih područja u HANSA‑FLEX-u. Budući da korišteni plin SF6 ima vrlo visok učinak staklenika, i proizvođači i operateri prekidača podliježu strogim propisima. “Sa stopom gubitka plina od 0,1 % godišnje, Siemens Energy daleko je ispod granice koju propisuje Međunarodna komisija za elektrotehniku”, izvještava Wassermann.
Na pravom putu
Prilikom planiranja svojih zahtjeva, Siemens Energy unaprijed određuje kada će biti potrebni pojedinačni sklopovi cijevi. Veličina cijevnih sklopova povezana je s veličinom sklopnog uređaja, koji pak ovisi o naponu: Nosiva baza može biti duga do 4 metra za prekidač od 145 kV. “Do sedam cjevovoda postavlja se u jedan prekidač”, objašnjava Berge. “Osim toga, postoje sustavi specifični za kupce za koje također proizvodimo – prilagođena rješenja u kratkom roku”. HANSA‑FLEX pakira cjevovod za 230 km dug transport od posebnog pogona za proizvodnju cijevi u Dresdenu do Siemensovog privremenog skladišta u Berlinu Falkensee u kontejnere koji štede prostor posebno dizajnirane za tu svrhu. Uspješan audit dokazuje da svi procesi teku glatko, od primitka narudžbe do otpreme robe.
Inovacije na horizontu
“HANSA‑FLEX je važan razvojni partner”, izvještava Wassermann. Tehničari iz obje tvrtke okupili su se na brojnim radionicama kako bi zajednički pogurali inovacije. Ovaj pristup se isplati: “Uspjeli smo poboljšati kvalitetu zavarivanjem cijevi od nehrđajućeg čelika umjesto lemljenjem”, sretno kaže Berge. “To je zato što otopina koja se koristi za lemljenje ima korozivni učinak, a čišćenje također oduzima puno vremena.” Znanje stručnjaka za fluidnu tehnologiju također je potrebno za daljnji razvoj, kao što su prekidači s čistim zrakom, prirodnim izolacijskim medijem bez plina SF6.
Savršeno isplanirano
Koordinacija je uvijek veliki izazov s projektom ove veličine, a kratki vremenski okvir je još jedan. “Gospodin Berge i ja koordinirali smo zadatke kao dvostruki upravljački tim i blisko surađivali sa svim uključenima – čak i svakodnevno u nekim trenucima”, izvještava Wassermann. Čak ni pandemija Covid-19 nije uspjela usporiti projekt. “Od sredine ožujka nadalje sastajali smo se samo virtualno”, kaže Wassermann, dodajući: “Ali je jako dobro funkcioniralo.”
Saznajte više
- 12.03.2024
Jako sočno!
Njemačkoj su dobro poznati ukusni voćni sokovi pod nazivom „beckers bester“.Saznaj više - 12.03.2024
Ali sa kremom molim!
Slatki deserti i specijalizirani jogurti iz Campine ono su za čim sladokusci posežu tijekom dana.Saznaj više - 12.03.2024
Velika očekivanja
Jedan od najvećih budućih projekata Berlina - moderan urbani razvoj koji kombinira radne, istraživačke i stambene objekte stvara se na približno 70 hektara Siemensove industrijske lokacije u Berlin-Spandau.Saznaj više